08 marca 2015

Wyklęci

Parę dni temu leciał dość ciekawy polski film dokumentalno-fabularny "Inka 1946".
Był on puszczony ze względu na wspomnienie Żołnierzy wyklętych, które miało miejsce 1 marca.
Opowiadał on o losach Danuty Siedzikówny pseudonim Inka, a tak właściwie głównie o jej ostatnich tygodniach/miesiącach życia. 

Dziewczyna ta była tylko sanitariuszką w jednym z oddziałów Armii Krajowej. Miała ona niespełna 18 lat, a gdy została pojmana i aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa wiek nie był żadną okoliczności łagodzącą. 

Ubecy stosowali przeróżne metody aby wyciągnąć z niej informacje gdzie znajduje się niejaki major Zygmunt Szendzielarz Łupaszko, który był pod rozkazami Polskiego  Rządu na Uchodźstwie.
Komuniści chcieli go złapać, gdyż był on jednym z byłych członków AK, która po wyzwoleniu "zeszła" do podziemia aby tam dalej przeciwstawiać się wrogowi. 

Najgorsze w tym jest to, że ubecy, którzy torturowali Inkę fizycznie jak i psychicznie byli Polakami
Nie mieli oni żadnych skrupułów aby  bić, poniżać, ośmieszać swoją, jakby nie patrzeć, rodaczkę.
Chociaż.. tak naprawdę to tylko w teorii byli oni Polakami, w praktyce przestali nimi być gdy zaczęli współpracować z NKWD (w skrócie, z komunistami ). 
Na przesłuchaniach robili jej pranie mózgu. Grali  "dobrego i złego policjanta". Polegało to na tym, że jeden z ubeków był dla niej miły, chciał ją przekonać uwolnieniem za informacje. Drugi zaś bił ją, krzyczał na nią, poniżał. 

Lecz Inka nie dała się zastraszyć i dochowała przysięgi jaką złożyła wstępując do AK. Została rozstrzelana 28 sierpnia 1946 roku. 

Abstrahując trochę od filmu, sędzia, który wydał wyrok został pochowany z najwyższymi honorowi wraz z uroczystą salwą.
Okey ja rozumiem, że pogrzeb powinien być uroczysty ale salwa przysługuje tylko osobą najbardziej zasłużonym dla kraju.. 
Oczywiście ktoś powie, że z góry miał narzucone jaki wyrok powinien paść ale z całym szacunkiem, on nic takiego nie zrobił aby być pochowany z takimi honorami

Na koniec chciałem przeprosić za tak długą nieobecność ale po prostu miałem małe problemy techniczne. 
Także do następnego weekendu jak mniemam.
Siemanko! 
~Cisek 

Ps: Jak zwykle link do yt. Tym razem będzie to jeden z pierwszych soundtrack'ów do F&F7  ;3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

✅ Zachęcam do wyrażenia swojej opinii.
✅ Podaj także swojego bloga, chętnie zajrzę :)
✅ Staram się odpowiadać na każdy komentarz!